698 entry daha
  • aslında aksiyonsuz, bol entrikalı dizi ve filmleri izlemeyi severim. ancak dizi sizi öyle bir savaş hype'ına sokuyor ki, en azından final bölümünde bir savaş bekliyorsunuz. kitabı istediği kadar savaş içermesin, dizi sizi o beklentiye sokuyor.

ilk 8 bölümü itibariyle mükemmel bir dizi. gerek diyalog olsun gerek o eski japonya atmosferi olsun hepsi muazzamdı. oyunculuklarda çok başarılı. fakat son 2 bölüm tamamiyle hayal kırıklığı oldu bende. yinede çok kötü diyerek diziyi kötülemek istemiyorum. bir aksiyon olamaması sebebiyle kuruyorum bu cümleleri.

japon samuraylar daha iyi ve görkemli gösterebilirlerdi. kılıç ustaları dediğimiz bu insanlar biraz havada kalmış.

ben izlerken çok keyif aldım diziden. her bölümü heyecanla ve merakla takip ettim. japon kültürü ve yaşantısı muazzam yansıtılmış. diziye başladığım ve bitirdiğim gün boyunca her gün oturduğum şehirde yağmur yağdı. seyir zevkim ikiye katlandı.

bence içerdiği o eski japon kültürü için bile izlenmesi gereken bir dizi. ilk 8 bölüm 9.5, son 2 bölüm 8 puandır benim için.
  • çok daha fazla konuşulan bir dizi olabilirdi ama nedense anjin rolüne kabız, kısa boylu, tipsiz, rol yapmayı bilmeyen bir eleman koymuşlar.
  • --- spoiler ---

herkes toranaga'ya savaşmadığı için kızıyor ama adam savaşa girse yenmek ya da yenilmek mesele değil. bu bir iç savaş ve japonya'nın yarısı ölecek savaşta. sonra toranaga kazansa ne olur? japonya yarrağı yemiş olur. ülkenin bekası sizin cesaretinizden de canınızdan da onurunuzdan da önemlidir.

dizi bence müthiş başladı ama kalitesi biraz düştü yarıdan sonra. aşk hikayesi baydı.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap