29240 entry daha
  • eylüle kadar yatay seyir, eylülden sonra 2 yıllık bir yükseliş trendi bekliyorum. arada düzeltmeler olacaktır.
    ihracat odaklı, borçsuz ve ucuz kalmış şirketlere uzun vadede girmek gerek.
    finans sigorta ve enerji şirketleri bir miktar yükseliş yaptılar. kords kcaer gibi sanayi şirketleri ucuz kaldı gibi. araştırma yapmak lazım.
  • hedef
    100k nasıl 1milyon olur
    1milyon nasıl 10 milyon olur
  • 1929 büyük çöküşü öncesi abd'nin o dönemdeki en zengin 3-5 isminden biri (isim hafızamda kalmamış rockefeller yada van der bilt ayarındaki devlerden biri) wall street'deki ofisindeki ayakkabı boyacısının kendisinden borsa hakkında tüyo istemesi üzerine "bu iş bu kadar ayağa düştüyse çöküş yakındır" deyip, çöküşten 2 hafta önce borsadaki tüm varlıklarından çıkıyor.

1929 amerikası gibi değiliz henüz. o dönemde abd'de çokça olan iki masa bi kasa küçük ölçekli mevduat bankaları çalışan sınıftan para toplayabilmek için 5-10 dolarlık mevduat hesabı açanlara 100 dolarlık kredili borsa hesabı açıyorlardı. ortalama bir işçinin haftalık 8-10 dolar ücret aldığı (evet liberalizmin kalesi, kapitalizmin düşmez sancağı abd'de de enflasyon var) ortamda yol işçileri, komiler, ayakkabı boyacıları, taksi şoförleri falan bir kaç yıllık gelirleri karşılığı borçla amerikan borsasından tatlı paralar kazanıyorlardı. sonra çöküş geldi...

yeterli teminatı ve/veya geliri olmayan yüz binlerce müşteriye ödeyemeyecekleri krediler açan küçük bankaların hepsi gümledi bir anda. orta ölçekli pek çok banka da panik halinde parasını çekmeye çalışan müşterileri yüzünden ya battı yada bazı finans devlerine yem oldu.

gene yüz binlerce aile evsiz kaldı, on binlerce çiftçi çiftliklerini kaybetti. tüketim çok küçük bir azınlık dışında durma noktasına geldi. buna gıda da dahil. abd, geniş coğrafyası ve kırsalıyla bir kısım insanın doğadan beslenmesine imkan tanıyan bir ülkeydi o dönemde.

buna rağmen evsizler (hobolar) washington'ın göbeğine yada new york east river civarına devasa baraka kentler kurdular. abd'de çok etkin olan bazı dini vakıflar her gün çeşitli şehirlerde binlerce insana bir öğün de olsa yemek dağıtarak açlığın ve yükselmesi muhtemel bir suç dalgasının önüne geçmeye çalıştılar.

abd devleti ve demokratların evliya gibi andığı f.d. roosvelt ise dişe dokunur hiçbir şey yapmadı bu acımasız sefalet yıllarında. banka kurtarıp, zenginleri desteklemeye devam ettiler. hobolar içinse washington'daki baraka kente atlı polisler ve ulusal muhafızları gönderip, ölümüne döverek hatta öldürerek bu çaresiz insanları kentten atacak bir operasyon düzenlendi. sorunu ortadan kaldırmanın yolunu sorunu görüş mesafelerinden uzaklatırarak buldular kısacası.

refah adası, rüyalar ülkesi, kapitalizm cenneti abd'de insanlar çocuklarını besleyemedikleri için satılığa çıkardılar...

görsel

chicago'da çekilmiş bu resim belgelenemeyen binlerce dramdan sadece biri...

bu tarih dersini niye anlattım?

sermaye piyasaları bizden çok daha oturmuş ve gelişmiş, sanayileşmiş (o dönemde abd dünyada üretilen her 5 mamül maldan birini üreten bir devdi.), kaynakça zengin geniş bir coğrafyaya ve o coğrafyaya göre seyrek sayılabilecek nüfusa sahip, sosyal yardım kurumlarıyla, sendikaları, etkin kilise organizasyonlarıyla ve sayılamayacak başka avantajlarıyla günümüz türkiyesinden çok daha güçlü bir abd çok muhtemel bir yıkım ve parçalanmanın eşiğinden döndü.

milyonlarca insanlık dramı yaşandı.

üstelik bir bilgisayarda aynı şartları simüle etsek ama denkleme o günkü nüfusun %20'si kadar göçmen ilave etsek o simülasyondan sağ çıkamaz abd. diğer avantajlarının aynı kalmasına rağmen...

neyin eşiğinde olduğunuzu bilin istedim...

not: muhtemelen ak kamilin biri "nerde o dolar 60 lira olacak diyenler?" diye aklı sıra diss atmış...

burdayım. 1. dalga için en geç haziran sonu diyorum... diğer taksit için de kasım olur diye düşünüyorum.

önce dalağınızı, sonra ciğerinizi sökecekler.

kümeste tavuklar tartışıyorlarmış. içlerinden biri insanların onları öldüreceğini söyleyince ortalık karışmış. içlerinden bir cinyıs "saçmalık" demiş...

ve ilave etmiş;

"insanlar bizi öldürecek olsa neden bize bu kadar iyi baksınlar" demiş...

ve diğer tavuklar da bu mantıklı argümana hak vermiş ve bütün kümes huzur içinde uykuya dalmış...
  • menkul kıymet tesisi kaldırımı doğruysa yarın bankalar uçar
  • bilançolarda aleni bir soygunun döndüğü borsa. enflasyon muhasebesi olumsuz etkiliyor gerekçesinden de öte şirketlerin muhasebe birimleri çok da şeffaf olmayan bilançolar yayınlıyor. sektör profesyonelleri eş dosttan da gelen görüşler bu yönde. onlar tabii ki canımız, arkadaşımız, desteğimiz. ama hisse analizi bist 30 dışına çıkmadığı sürece bu tarz bilançolarda onların da payı var. özeleştiri yapılmalı. mevzu small cap x3 x5 mevzusu değil. bölünme beklentisi, temettü, iş anlaşması öncesi cilalı hisse analizleri. bugün yayınlanan ve büyük tepki çeken bilançoda da ilk izlenimin tersine çok profesyonel bir cambazlık yapıldığı da gözlerden kaçmadı. her zamanki gibi spk mevzuatları içerisinde düzenlenmesi gereken şeffaflık sıkıntıları var. insider derdi ayrı, dolar bazlı meşhur kritik destek ayrı. endeks mühendisliği yavaş yavaş eski radikalliğinde olmasa bile yan tahtalardaki kredi sorunu devam ediyor. temmuz başı gibi tekrar değerlendirmeye açık olmak üzere ben aşağıdan alım fırsatı bekleyenlerden biriyim. o yüzden defaatle:

(bkz: sell in may go away)

edit: malum bilançonun finansal sunumunun 21. sayfası.
  • sadeleştirme adına bazı adımlar atılmış. menkul kıymet tesisi kaldırılmış. bu sikilistirmanin kur uzerindeki etkisini hafifltecek bir adim. fakat öyle sanıyorum ki kurun daha fazla değerlenmesi istenmiyor. son bir iki hamlede bunu görüyorum. usdtry short pozisyonları kapatmıştım zaten. yukarda bir yerde yakalayabilirsem yeniden açmayı dusunuyordum. fakat bundan vazgeçtim.

tl likiditenin artması ve geberik tahvilleri alma zorunluluklarinin kalkmasi bankaların elini çok rahatlatır. yarın coşku var. ayrıca bunu önceden sizdirmamis olmaları görüntüsü üzerine tebrik ve teşekkür ediyorum.
  • maddi anlamda sahip olduklarıma sahip olma sebebim...
  • herkes gibi endeks mühendisliğinden bıktığım için artık borsa'ya yeni para sokmayı bıraktım.

endeks 280 dolara düşünce kademeli alımlara başlayacağım. o zamana kadar sikimden aşağı kasımpaşa. vadeli tl mevduat bile bileşikte %65 faiz veriyor. sıfır riskle.
  • herkes coştuysa 9 bin görürüz heralde
25 entry daha
hesabın var mı? giriş yap