• darwin’e göre böylesine bir evrim sonunda hayvandan insana geçişte son hayvan halkası maymundur. insan, çok gelişmiş bir maymun türünün uygun koşullar altında evrimi sonunda meydana gelmiştir.

bir fille bir kertenkelenin, bir insanla bir solucanın aynı soydan olduklarını hemen kavramak kolay değildir elbet. prof. alfred weber, insanın bir maymun değişimi olduğunu bir türlü anlamak istemeyenlere: utanmayın, diyor, aslandan ya da gül ağacından geldiğiniz söylenseydi, hiç kuşku yok, hoşunuza gidecekti. kutsal kitap size, yüzyıllarca, bir toprak külçesinden var olduğunuzu söyleyip durdu da niçin utanmadınız?

bir kitabın "yeryüzünde bir insan" başlıklı bölümünden not almışım. kitabı şu an hatırlamıyorum.
  • maymunları görünce bir şey demiyorum da... bu düşük zeka insanlarla karşılaşmak moral bozuyor, mod düşürüyor.
  • •topraktan geldiğine inananların toprağa sıçarken hissettikleri gibi olsa gerek.

• maymunları gördüklerinde hissettikleri, sizleri gördüklerinde hissettikleriyle benzerdir. tek fark, sizin ne zaman evrim geçireceğinizi çözmeye çalışmalarıdır.

•homo sapiens’in maymundan geldiğini keşfetmiş olsalar da, homo çomaris’in nereden geldiği akıllarına gelir ve onu düşünürler.

•maymundan gelenler “ne zeki varlıklar, ne güzel milyonlarca yıl boyunca gitgide o zekayı arttırarak ilerlemişiz” diye düşünürler. topraktan gelenlerin ise bu konuyu kavrayamama sebebi omuzlarının üzerindeki çaydanlığa benzer nesnedeki toprak ve çakıl taşlarıdır diye düşünürler.

• evrime inananların maymunları gördüklerinde hissettikleri, üstüne bir de dogmalarla zorbalığa uğradıklarını hatırlamaları; bilim insanlarının orta çağ karanlıklarında düşünceleri (dünya düz değildir, öküzün boynuzları üzerinde durmaz, güneş dünyanın etrafında dönmez vs.) yüzünden neler çektiklerini, ne tür işkencelere maruz kaldıklarını, kimilerinin cadı diye yakıldığını hatırlatır. yüzlerce yıl geçse bile, dünyanın bazı ülkelerinde, hala aynı orta çağ karanlığının olduğunu düşünüp, tekrar kederlenirler.

•”eskiden insanlar maymundan evrildiyse şimdiki maymunlar niye insana dönüşmüyor” gibi sorular soranlara, “siz niye artık topraktan bitmiyorsunuz” demeyi düşündüğü anları hatırlatır bazen de.

not: gördüğünüz üzere cevapları veren ben değilim, 3. çoğul şahıs olarak yazılmış durumdalar; zira örnek cevaplar. neden mi yazdım bu örnek cevapları? öncelikle baştan belirteyim, hiç kimsenin kutsal değerleriyle dalga geçme amacıyla yazmadım. 11-12 yıllık yazarım, bir kez bile insanların dini görüşlerine, cinsel tercihlerine, ırklarına, cinsiyetlerine, vs. laf söylemedim. söylemem de.

bunu yazma sebebim, bu ve bunun gibi başlıklarla, kendileri gibi düşünmeyen insanları küçük düşürmeye, onları dışlamaya, olmayan zekaları ile onların zekaları ile dalga geçmeye çalışan insanlara yaptıklarının ne denli çirkin bir davranış olduğunu göstermek.

islamdan 5.000 yıl önceki dinlerde de insanlar topraktan geldi diyen var, ibrani dinlerin hepsi de diyor. öbür taraftan evrim gibi bilimsel olarak yadsınamaz bir gerçek var.
    belki de topraktan geldi ile kastedilen ilk karaya çıkan balığın toprağa gelmesidir, yahut buna benzer başka bir şeydir.
    bir dine inanmak sizi bilime göz yummaya zorlamasın. yüzlerce milyon yıllık fosiller var, bilmem ne tarikatının hocası dünya 6.000 yaşındadır diyor. madem ki allah’a inanıyorsunuz, ilk emri ile işe başlayın. oku. ayrıca islamda da allah ile kul arasında aracı yoktur. aksini söyleyen milyonlarca liralık araçlara binip saray yavrusu evlerde oturan kişiler mi sizin şeyhiniz? peygamber o şekilde bir hayat yaşamış mı? peki ya yaşayanlar için neler demiş? ilk 4 halife öyle kişiler için neler demiş?

ne bu başlığı açıp kaçan kişi—her kimse, nicki dahi gözükmüyor—gibi insanlar arasında kargaşa çıkarmaya çalışan ve içinde yaşadığı yurdu karıştıranlara (ki bunlar trol diye geçiştirilmez, teröristliğin düpedüz tanımıdır.) pabuç bırakın, ne de milyonlarca liralık araçlardan inip konaklarda yaşayan, bir yandan kadının çalışması haram diyip, diğer yandan karısını mutlaka kadın doktora gösteren, şeyh kisvesi altındaki sahte ilahlara taparak şirk koşun.

müslümanlara inen bir tane kitap vardır. (şahsen tasvip etmesem de) hep ne derler? incil bozuldu diye kuran indirildi.

siz kuran dururken, 500 sene, 1000 sene sonra anlatılan kulaktan dolma bilgilerle yazılan sözde din kitaplarına inanırsanız, kendi dininizi kendi elinizle bozarsınız.

haramlar belli midir? bellidir! başka bir şeyi haram olarak ekleyebilir misin? asla! en fazla mekruh dersin.adamlar işlerine geldi diye sigaraya haram dediler. haramı allah belirler. haram olmayan şeye haram dersen, kendini allah ile bir tutarsın. yaptılar mı? yaptılar! madem o şeyhler, gavslar, kutblar bu kadar “büyük” müslümanlar, neden biri de çıkıp sen allah mısın da kuranı değiştiriyor, haram ekliyorsun demedi? çünkü doğrunun ve hakkın değil; paranın, çıkarlarının ve mevkiin peşindedirler.

o yüzden tekrar diyorum; oku
hesabın var mı? giriş yap