663 entry daha
  • koca koca profesörler, eğitimciler oturmuş yeni müfredatın taslağını konuların ekleme çıkarma işlemlerini yapmışlar.

inşallah bunu partizanca yapamadıklarını düşünüyorum, ak parti'nin vizyonu eğitim sisteminin yabancıların hegomanyasından kurtaracağız hayalî vardı.

ne sinemada ne tiyatroda her hangi bir sanatta eğitimde olduğu gibi yapılan değişiklikler halkın fatkındalığına yansımadı.
  • fizik - matematik - geometri temeline sahip meslek grupları seçecek liseliler adına saçma olan karardır. sadeleştirilmesi ama temelinin verilmesi daha doğru olabilirdi.

avrupa'ya göre bizim eğitim sistemimizdeki zorluk diye bahsettiğimiz şey, müfredatın düzenlenememişliğinden gelir. kategoriler düzgün ayrılamamıştır. gereksiz ayrıntılar varken gerekli bilgiler atlanır.
    sadeleşme ve gerekli/gereksiz içerikleri ayıklama gerekir. seviyeler düzenlenmelidir.
    tabi bu integrali hepten çıkaralım mı demektir ? sanmıyorum. konu integral olduğundan duygusal bakıyor olabilirim.
    ama örneğin benim için tüm bu saydığım dersler/konular hep çok kolay olmuştu ve benim gibi bir sürü insan var. dolayısıyla kendinize zor gelen bir konu diye genelleme yaparak yorumlamak mantıklı olmayacaktır.
    -ki eğitim sistemimizin de tam olarak bunu idrak ettikten sonra müfredat hazırlaması yerinde olacaktır.

avrupada genellikle, çocukları küçüklüğünden itibaren iyi olduğu alanlara yoğunlaştırmak üzerine bir sistem uygulanır ve bu durumda gereksiz dersler yerine çocuğun geliştirebileceği yetenekleri üzerine gelişim hedeflenir. doğru yönlendirme zaten bu olmalıdır.
    sayısalken boşuna neden hukuk kazandım, gerek var mıydı ?

demek istediğim, çocuğa özel eğitim üzerinde durulmalı ve eğitmenler değil, çocukların algısı ön planda tutulmalı, izlenmeli, görülmeli ve analiz edilmelidir. müfredat bu durumu yönetebilecek güçte ve düzende olmalıdır.

iskandinavların en iyi yaptığı şeylerden biri eğitim. biraz feyz almak gerek. bulunduğumuz noktaya uygun hale getirerek eğitim sistemimize mantıklı kısımları entegre edebilmeliyiz.
    tabi, kafamıza göre bazı ana konuları hariç tutmak da bir seçim.
  • iyice amerikan eğitimine döndü ama haklılar kafaları almıyor milletin çok da zorlamamak gerek şurada ortalama tyt mat netleri 8 ayt 7.5 ve üstelik bu daha kötüydü bazı dersler kalkınca arttı netler.

siz 2+x=3 ise x kaçtır ile devam edin, herkesi doldurun üniversiteye :)
  • dk.83
    integral in yerine gardrop fuat giriyor
  • toplumun muhakeme yeteneği ne kadar düşükse onları gütmek o kadar kolay olur. ülkenin en büyük sorunu zaten soyut düşünebilme yeteneği.

"recep hırsızdır. hırsızlık kötüdür. o zaman recep kötüdür." buradaki mantığı kuramayan milyonlar olabiliyor.

herkesin integral profesörü olması beklenmez ama integral diye bir şey olduğunu bilmek bile insana vizyon katar. bir eğrinin altının alanını tam olarak bulabilme bilgisi farkında olmadan birtakım bilgi parçalarını daha yerinde bir araya getirebilir. hiçbir şey olmasa bir şeyleri bilmediğini fark edersin. bilgi-cehalet sklaasında geriye giden toplumlar sonra birtakım siyasi figürlere tapıyorlar vs.

hiç değilse üniversitede bunu kullancak olanların en azından temel düzeyde integral bilmesi gerekir.

ideal toplum: https://youtu.be/…xa5usze?si=o2y3tcdikh7kcnqv&t=246
  • mesele integralin çıkarılması değil, onun yerine neyin konduğu.
    doğa boşluk kabul etmez.
  • integral bilmeyen insanlara nasıl mühendislik eğitimi vereceksiniz üniversitede ? yerine arapça, fıkıh vs dersi koyun bari en azından dindar mühendis yetiştirirsiniz. dindar mühendis > integral bilen mühendis hdhdhdhd
  • mühendislik bilimi seçecek öğrenciler için büyük bir dezavantaj.
    elektrik elektronik mühendisliği okuyan biri olarak söylüyorum ki bir sene boyunca calculus dersinde integral gördükten sonra aldığım çoğu derste integral önümdeydi. hala integral formüllerini açıp bakmam gerekiyor. yani integral bilmeden üniversite bitmez.
    böylesine temel bir konuyu müfredattan çıkarmak türkçede yazım kurallarını çıkarmakla eş değerdir. desteklemiyorum.
  • maksat matbaalar yeni kitaplar bassın yeni kitaplar satılsındır. yıllardır müfredata birşeyler girer, çıkar, girer, çıkar. her yıl en baştan kitaplar basılır filan... kağıttan para nasıl kazanılır bizden sorun
147 entry daha
hesabın var mı? giriş yap