22 entry daha
  • avusturalya (bkz: curtin university)'nin de (bkz: seksoloji) eğitim verdiğini öğrendikten sonra, hemen eğitim programını (bkz: kuleuven) eğitim programıyla karşılaştırdım.
    gördüğüm manzara karşısında hayretler içinde kaldım. bahsi geçen üniversiteden mezun olan da kendine seksolog diyecek, kuleuven seksoloji yüksek lisansı yapan da. bence büyük bir adaletsizlik var. curtin üniversitesi seksoloji master'ı demiş ama master tezi bile yok. bu nasıl iş. kuleuven'in eğitim programını buraya yazarken bile yoruldum.
    şimdi her iki üniversitenin de seksoloji eğitim programını karşılaştırma yapmanız açısından size bırakıyorum. karşılaştırın ve her iki bölümden mezun olan öğrencilerin aynı ünvana yani (bkz: seksolog) ünvanına sahip olmalarının adil olup olmadığına siz karar verin. ayrıca bir seksologa gidecek olsanız, hangi üniversiteden mezun olanı tercih ederdiniz?

curtin üniversitesi seksoloji eğitim programı:
    - fondations of sexology
    - sexology attitudes and values
    - sexual and reproductive health in sexology
    - public health capstone
    - public health practium
    - sexological education

kuleuven seksologi master pragramı:

- ontwikkelingspsychologie 1- gelişim psikolojisi 1
    - ontwikkelingspsychologie 2- gelişim psikolojisi 2
    - antropologische thema's uit de hedendaagse filosofie- güncel felsefeden antropolijik konular/temalar
    - psycoholgische basisvaardigheden voor gesprek en begeleiding- rehberlik için temel psikolojik ve konuşma teknikleri/becerileri
    - sociologie- sosyoloji
    - ınleiding pyschologische, medische en gezondheidspsychologie- psikolojiye giriş, tıp ve sağlık psikolojisi
    - ziekteleer- pataloji
    - neurofysiologie- nörefizyoloji
    - grondslagen van de biologie- biyolojinin temel ilkeleri
    - statistiek deel 1: theorie en oefeningen: istatistik 1- teori ve pratik
    - methoden van het wetenschappelijk onderzoek deel 1: bilimsel araştırma teknikleri/methodları 1
    - methoden van het wetenschappelijk onderzoek deel2: bilimsel araştırma teknikleri 2
    - methoden van het wetenschappelijk onderzoek pratcticum: bilimsel araştırma pratik
    - seminarie seksuologie- seksoloji semineri
    - methoden en technieken van seksuologisch onderzoek- seksolojik araştırma teknik ve methodları
    - capita selcta lectures: master in human sexuality (cslıs)
    - biologische aspecten van de voortplanting: üremenin biyolojisi
    - fysologische en endoronologie van seksualiteit en voortplanting: cinsellik ve üremenin fizyolojisi ve endokrinolojisi
    -andrologische aspecten van seksualiteit en voortplanting met inbegrip van gevalsbespreking: vaka tartışması da dahil olmak üzere cinsellik ve üremenin androlojik yönleri
    - gynaecologische aspecten van seksualiteit en voortplanting met inbegrip van gevalsbespreking-vaka tartışması da dahil olmak üzere cinsellik ve üremenin jinekolojik yönleri
    -ınleiding tot de klinische seksuologie- klinik seksolojiye giriş
    -seksuele psychologie: empirische en psychodynamische perspectieven op seksuele ontwikkeling- cinsel psikoloji: cinsel gelişime ampirik ve psikodinamik bakış açıları
    - seksuele psychologie: empirisch psychologische benaderingen- cinsel psikoloji: ampirik psikolojik yaklaşımlar
    -seksuele - en genderdiversiteit: historiek, variatie en/of pathologie-cinsel ve toplumsal cinsiyet çeşitliliği: tarih, çeşitlilik ve/veya patoloji
    -psychologische en psychopathologische aspecten van de voortplanting- üremenin psikolojik ve psikopatolojik yönleri
    - ınleiding tot de seksuele pedagogiek- cinsel pedagojiye giriş
    - cliëntgerichte psychotherapie: volwassenen en ouderen- danışan merkezli psikoterapi: yetişkinler ve yaşlılar
    - relatie- en gezinstherapie- ilişki ve aile terapisi
    -ethiek van seksualiteit, relaties en gezin-cinsellik, ilişkiler ve aile etiği
    -culture, ıntimacy and relatedness- kültür, yakınlık ve ilişki
    -medische sociologie- tıp sosyolojisi
    - recht met betrekking tot sekse, seksualiteitsbeleving en voortplanting- cinsiyet, cinsellik ve üremeye ilişkin kanun
    -bio-ethiek- biyoetik
    -gevalsstudie en practicum relatie- en gezinstherapie-ilişki ve aile terapisinde vaka çalışması ve uygulama
    - basisvaardigheden seksuologische counseling en therapie met practicum-uygulamalı seksolojik danışmanlık ve terapide temel beceriler
    -seksueel geweld: slachtoffers en daders- cinsel şiddet: mağdurlar ve failler
    -gezinspedagogiek- aile pedagojisi
    -cultuurgeschiedenis van de seksualiteit na 1750- 1750'den sonra cinselliğin kültürel tarihi
    -psychodiagnostiek in de hulpverlening en het onderwijs aan kinderen en jongeren- çocuklar ve gençler için bakım ve eğitimde psikodiagnostik-yetişkin ve yaşlı bakımında psikodiagnostik
    -evolutionary psychology- evrimsel psikoloji
    - gedragstherapie- davranış terapisi
    - reserach ethics- araştırma ethiği
    -observatie- en demonstratiestage- staj
    - masterproef deel1 - master tezi 1
    -masterproef deel 2- master tezi 2
hesabın var mı? giriş yap