9967 entry daha
  • bu dünyaya dert dinlemeye gelmedin bu yüzden dinliyormuş gibi yap.
  • ey sâki, rüya aleminde tattırdığın şaraptan iki kadeh daha ver, ver ki daha da sarhoşluk neşemizi arttırsın.

bir kadeh daha koy, koy ki saldırıya geçip şu yamyam mizaçlı nefsi perişan edip yenilgiye uğratayım.

sâki, riyazet, uzlet ve mücahedat ile bu cismi viran edelim, viran edelim ki altından define gibi vahdeti bulayım.

ardından hû denizine dalayım, oradaki inci olayım. o denizinin elçisine ve kerem sahibi yoldaşlarına dost olayım.

onlar ki yokluk dergahının can satıcıları,
    ezel tekkesinin dervişleri,
    kimi zaman mücahede yokuşunda,
    kimi zaman müşahade meclisindendirler.

hayret ki ne hayret, onlar hem var gibidirler, hem de yok gibi.
    var'ın gayretinden hepsi yok olmuşlar,
    benlikten arınma şerbetini içtikleriden beri,
    korku ve ümitten kurtulmuşlar.

bırakıp gittiler beni zannettim, o iş öyle olmadı dediler.
    o gemiye sevdiklerimizi bir kere bindiririz, onların da peşini bırakmayız dediler.

aylardır yandım kavruldum, şimdi küllerimden doğuyorum. kalbim patlayacak; bu ne sevgi seli, bu nasıl bir ilham dalgası. bu ne ferahlık ya rabbi.
  • o kadar güzel yanıyorsun ki.
  • eve giderken ekmek al
  • islamdı, kediyi, müezza'yı, hazreti müezza aleyhisselam etti.

islamdı, köpeği, kıtmir'i, hazreti kıtmir aleyhisselam etti.

islamdı, halilinin narına su taşıyan karıncayı, karınca baba aleyhisselam etti.

niceler var. nicelerde ne niceler var. ya hakk.
  • sen en büyük olacaksın.
  • ne yapılır dedim.

sesini en çok kim işitmek ister, sen o işitme muradında olanınsın dedi. kanun budur. bu kadardır.
  • sen adam olmazsın
  • "ateş böceği seslerine gizlenmiştin. kuşların gözlerine. dalların hışırtısına. ikindi rüzgarına. bırakmamıştın."
  • 6 şişe suyu "aaa bunlar çok ağır ben taşıyamam" diyerek başkasına taşıtan kadınların olduğu dünyada, senin gibi damacanayı sırtlayıp eve taşıyan kadınları harcarlar hellins, kimse kıymetini bilmez, boşuna bekleme.
63 entry daha
hesabın var mı? giriş yap