• içinde bulunduğumuz dönem. eskiden insanlar emekli ikramiyeleriyle adam gibi bir semtten ev alabiliyorlarmış. şimdi ancak orta sınıf bir araba alabilirsin o parayla.
  • alınan arabanın kullandıktan sonra daha fazla paraya satılabildiği dönemdi. bu yüzden yatırım için araba alınırdı.
  • -şöyle biraz geçmişe gidiyorum... 2014. oha lan düne geldim amk.
  • insanların borçsuz ve stressiz olduğu, sistem tarafından kıstırılamadığı dönemlerdir.şimdi bir haksızlıkla karşılaştığınızda öncelikle aklınıza ev kredisi, araba kredisi filan geliyor, siniyorsunuz.
  • emekli ikramiyesiyle bizim kayınpeder etiler'de ev almış... hala ağlayarak anlatır.

sizin kıyasınızı sikeyim götverenler. ayşe teyzeye anlatır gibi, sadece 12 sene önce asgari ücretle alınabilecek çeyrek altını söyle bi hele önce...
  • parası olan her zaman alır parası olmayan her zaman alamaz. bu her dönem vardır fakat gelir düzeyinin dengeli, zenginle fakirin arasındaki gelir farkının uçurum olmadığı asgari ücretin düzgün olduğu dönemlerde bu olur. mucize değildir. sosyal bir devletin yapması gerekendir.
  • ulan akp öncesinde insanlar emekli ikramiyesiyle alabiliyordu bunların her ikisini birden, şu an kredi kartı borcunu ödeyebiliyor ancak.

şu an yaşanan garip ve karanlık dönem kısacası.

istanbul'da oturulabilecek konutlar 700.000+ tl, otomobil için vergiler almış başını gitmiş, dandik dundik arabalar 45-50.000 tl. maaşlı çalışıp hangi birikimi yapacaksın da bunlardan herhangi birini kendi imkanlrınla, aile desteği olmadan alabileceksin? akp öncesiymiş. banka kredileri ve siktiriboktan emlak balonu girsin bir yerinize de görelim bakalım neymiş mucize.
  • 2 kez ayrı ayrı araba ve kooperatiften (5 yıl sadece taksit ödeyerek) ev aldığım dönemdir. evet gerçekten garip bir dönemdir. o garip dönemden sonra sadece bir kez arabamı değiştirebildim.
  • krediyle vs vs geleceğini bağlamadığın dönemdir. kıçı kırık 1+1e 120 ay para gömmediğin dönemdir. insanların krediyle ellerinin kollarının bağlanıp sonra da aman faiz yükselmesin aman istikrar sürsün bir şeyler değişmesin diye düşündürüldüğü, sırf bu yüzden öncenin enflasyon canavarı karikatürlerinin yerini faiz lobisi karikatürlerinin aldığı şu dönemden evla bir dönemdir.
hesabın var mı? giriş yap