43 entry daha
  • köyden bildiriyorum, biz burda baya kalabalığız.
  • konuya farklı yaklaşmak istiyorum ;

erken emeklilik planlaması oy kaygısı yerine ; gerçekten vatandaşın hayrına düşünülerek üzerinde çalışılsaydı akıl mantık yolu ile belki şu an köy nüfusu çok daha fazla olurdu.
  • başlık sahibi nasıl bir köyde yaşıyor bilmiyorum ama benim yaşadığım köye sadece pandemiden sonra 47 tane dubleks ev yapıldı ve yıllar önce istanbul'a yurt dışına ya da türkiye'nin başka şehirlerine göç eden aileler tekrardan köylerine geri döndüler.
    köylerde kimse kalmadı değil de köylerde boş yer kalmadı şeklinde değiştirilebilir başlık.
  • keşke bütün köyler kapatılsa!

ülkeye safi zarar bunlar…

devlet bunlara yol, su, elektrik, okul, hastane, internet vs götüreceğim diye diye battı.

köyde yaşamak yasaklanmalı ya da devletten bir hizmet beklememeli!

bu yıllar önce alınması gereken bir karardı. ülkeyi batırdıktan sonra şehre göçüyorlar. orada da köylü kurnazlığını bırakmıyorlar.
  • kendime köyde bahçeli bir ev arıyorum. o boş köy neredeyse haber verin hemen gidip yerleşeyim.
  • aslinda koyler de donusum icerisinde. entel orta sinif beyaz yaka simdilerde eko-koy, akilli koy, kendine yeten koy (self-sufficient community) filan yapiyor. fakat gozlemledigim kadariyla bizde cok daha yavas ilerliyor bu durum diger ulkelere oranla.

temel mantik tek baslarina veya bir grup olarak bir yer satin aliyorlar ve kooperatif gibi buraya kendi baslarina dogaya uyumlu yerlesim yerleri yapiyorlar, organik ekip biciyorlar vs.
  • doğru olan önerme.

bazıları tam tersine köylerde yoğunluğun arttığından bahsetmiş, istisnalar kaideyi bozmaz, bir de ile, ilçeye yakın, cazibe merkezi olan yerleri köy diye saymanın bir anlamı yok.

görev yaptığım eskinin beldesi şimdiden buyuksehir kanunundan dolayı mahalle diye geçen köyü maalesef yok olmak üzere. civar köylere baktığımızda da durum benzer.

acilen önlemlerin alınması, köylerin altyapı, üst yapı eksiklerinin giderilmesi, köye dönenlere teşvik verilmesi gerekmektedir.

köylü cahil olabilir, köylü vasıfsız olabilir, köylü çirkef, iğrenç, çıkarcı, güçten yana olabilir ama köylüsü olmayan devlet olamaz.

köylerin ve köylülerin gelişmesi gerekmektedir.
  • başlığın tam tersi yani köylerin dolduğu söylenmiş. bu anlatılanlar şehire yakın veya cazibe merkezlerine yakın köyler için geçerli. ege'nin marmara' nın pek çok köyü için örneklene bilir. yol üstü köyler için örneklene bilir. ancak ağırlıklı olarak doğunun, iç anadolu'nun bu kapsam dışı ve çoğunluğu oluşturan köyleri maalesef ki başlığı çok güzel yansıtıyor. veya kişi köyüne ev yaptırıyor ancak almancı misali ara sıra uğruyor veya köyde evi duruyor çoluk çocuk şehirde yaşıyor kendisi işi icabı sık sık gelip gidiyor. okul yaşına gelen çocuklar hatta lise okuyan çocuklar kesinlikle köyden uzaklar.
  • tüm dünyanın geçtiği zorlu postmodernizm periyodu. hala problemin ısınma ve iletişim olduğunu düşünen andavallı zavallılara sesleniyorum; ne zaman ciro düşünmeksizin dağ köyüne starbucks açarsınız o zaman dönerler.
  • şehirlerimiz maşallah yaşam kalitesi çok yüksek o yüzden göçtük hepimiz.
86 entry daha
hesabın var mı? giriş yap