• ne ülkeymiş ne vatanmış arkadaş? 18 ay askerlik yaptım saçlarım döküldü bildiğin kel kaldım, halen ayaklarımdaki mantar geçmedi. yıllardır vergi ödüyorum kazandığım paranın 3 mislini devlete ödüyorum yetmiyor birde öleyim.
    devlet bana ne verdi aç kalsam bakacak mı? işsiz kalsam iş bulacak mı? hasta olsam iyileştirecek mi? param olmadan kesinlikle sanmıyorum.
    bu denklemde bir hata yok mu?
    ben öleceğim tayyip sarayda beyaz çay yudumlayacak? vatana bak vatana...
  • olmem.
    hic kimse ya da hicbir sey ugruna canimdan olmam.
    hayata bir kere gelme sansim var ve onu da kaybetmek istemem.
    kaldi ki; ulkelerin kendileri ugruna olecek insanlara degil gelisimine katki saglayacak, katma deger yaratacak insanlara ihtiyaci olmali.
  • bir terör örgütünün şehir yapılanması ile görüşmeye başlarsınız. insanı etkilemek üzerine görevlendirilmiş kişiler sizi bir eylem bombacısı yapar ve ülkeniz için, ezilen halkınız için öleceğinize inandırılırsınız. ölürsünüz, bir bok değişmez.

terör örgütünün karşısındaki bir yapılanmada bulunursunuz. polis, asker ve benzeri mesleklerden birini seçersiniz. yine insanı etkilemek üzerine görevlendirilmiş kişiler sizi bir savaşın içine gönderir, halkınız bu terör belasından kurtulsun diye çatışıp ölmeniz emredilir. çatışır ve ölürsünüz, bir bok değişmez.

çünkü bu düzeni değiştirmek istiyorsanız, yaşamak için mücadele etmeniz gerekir.

ülkem için ölmeyi düşünecek kadar romantik bir aptal olmadım hiçbir zaman. ölüm sihirli bir değnek değil. bu ülke için bir şeyler yapmak istiyorsanız ilk önce yaşamayı öğrenip, yaşatmayı öğretmek zorundasınız. toprağı, hayvanı, suyu, ağacı, meyveyi, çocuğu, çiçeği, sevgiyi, sağlıklı bir insanın omurgası olan saygıyı... bunlar yaşarsa ülke yaşar.
  • ölmek birkaç saniye sürecek eylem. ülken için ömür boyu yaşayabilir misin?
  • herhangi bir şey için ölmek isteyen davarlar gidip istedikleri şey için ölse de şu dünya yaşamak isteyenlere kalsa.
  • vatan, savaşta fakirlerin, barışta zenginlerindir.
  • ben canımı vermem, ama vatan için çalışırken canını kaybedersin o ayrı, her konuda birinci kural şudur; "sen güvende ve iyi durumda ol ki, yardım edebilesin"; sen ölürsen, ben ölürsem kim sevecek, kim savaşacak, kim çalışacak. o yüzden, "vatanın için ölme, vatanın için çalış" derim ben her zaman.
  • tüm akpliler savaşıp öldükten sonra evet.
  • hayır. ama ülkem yüzünden ölebilirim, evet...
  • ülke için ölmek kolaydır. zor olan bu ülkede yaşamaktır, yaşamaya çalışmaktır.
hesabın var mı? giriş yap