• ülke için ölmek kolaydır. zor olan bu ülkede yaşamaktır, yaşamaya çalışmaktır.
  • ölmem ama paramı veririm.
    bedelli gibi düşün.
  • dokunmayın.
    o zaten sizi öldürür.

ekleme: aldığım mesajlara bakılırsa entrydeki ifademi biraz açmam gerekiyor sanırım.

ben bir ilkokul öğretmeniyim. diyelim ki benim sınıfımda bir miniğin parmağı kapıya sıkıştı.
    bundan ben sorumluyum: takip etmem gerekirdi.
    müdür sorumlu: güvenlik önlemi alması gerekirdi, beni takip etmesi gerekirdi.
    veli sorumlu: kapı ile oyun oynanmayacağını öğretmesi gerekirdi.
    milli eğitim müdürü + kaymakam sorumlu: gerekli denetimleri yapmaları gerekirdi.
    devlet sorumlu: öğretmenin kafasını bulandıracak işlerle uğraşırmamalıydı. gerekli güvenlik alt yapısını sağlamalıydı.
    hükumet sorumlu: devleti yöneten o.
    vatandaş sorumlu: hükumeti seçen o.
    yani o minik parmağın sıkışmasında hepimiz sorumluyuz kardeşim.
    kocasının öldürdüğü kadından, tinercilerin katlettiği genç kardeşimizden, teröristin şehit ettiği askerden vs. vs.

hepimiz sorumluyuz. hepimizin elinde kan var.

bu ülke için ölür müyüm?
    ölüyorum ya işte.
    öldürüyorum ya.
  • hayır, antimilitaristim.
  • ne ülkeymiş ne vatanmış arkadaş? 18 ay askerlik yaptım saçlarım döküldü bildiğin kel kaldım, halen ayaklarımdaki mantar geçmedi. yıllardır vergi ödüyorum kazandığım paranın 3 mislini devlete ödüyorum yetmiyor birde öleyim.
    devlet bana ne verdi aç kalsam bakacak mı? işsiz kalsam iş bulacak mı? hasta olsam iyileştirecek mi? param olmadan kesinlikle sanmıyorum.
    bu denklemde bir hata yok mu?
    ben öleceğim tayyip sarayda beyaz çay yudumlayacak? vatana bak vatana...
  • şu anki hükümet yönetiminde gerçek duygularla milliyetçi kalabilenlerin ellerini sıkıp tebrik etmek gerek. şahsen öyle duygular hissedemiyorum. hükümeti geçiyorum insanına bakıyorum. yok öyle de olmuyor. seçme şansınız olsa gerçekten bu hükümeti, bu milleti seçer miydiniz? hiç sanmıyorum.
  • ölmek en kolay mesele. asıl olan yaşamak, faydalı olmak. sürekli şikayet eden, kaçacağını, gideceğini söyleyen eziklerden olmamak.
  • o ülken için değildir olsa olsa kendi makamı başında ahkam kesen iktidar delisi sömürücüler içindir.
  • son 15 yılda amına bile koyarım diyenlerin çoğunlukta olmasından dolayı anlamsızlaşan soru.
  • ölümüm ülkem için (aslında o ülke vatandaşları için çünkü aslında vatandaşın görevi ülkeyi yaşatmak değil ülkenin görevi vatandaşı yaşatmaktır.) daha faydalı olacaksa ölürüm. şu an için yaşıyor olmam ülkem için savaşanların daha az tehlikeye girmesi anlamına geldiği için yaşıyor olmam daha mantıklı. askerliği de bu sebeple bedelli olarak yaptım. askerde geçireceğim 6 ayın kimseye faydası olmaycakken o süredeki çalışmalarım hem ülkenin ekonomisi hem de askeri için daha faydalı oldu.
hesabın var mı? giriş yap