• hayatta hicbir seyin gozuktugu gibi olmadigi, gozuken her neyse onun mutlaka bir sekilde bir yerlerde baska bir hikayesi oldugunu gosteren belgesel. ama her seyden ote muzik belgeseli. muzik iste, her an her yerde varolabilen varligini hissettirebilen bir sey.

big up
  • belgesel için eşi ile yapılan görüşmeler kurguda çöpe atılmıştır. hayatında yer alan birçok olay (örneğin avustralya'da popüler olması , 1979 ve 1981'de konserler vermesi) belgeselde yer almamıştır.
  • dünyanın bambaşka bir yerinde, hiç sahip olmadığı ama tamamı ile kendine ait bambaşka bir hayatı olan bir adam...

hikayesinin son yarim saatinde ağlamaktan helak olan ben...

muhteşem bir hikaye, bambaşka bir müzikal dünya...
  • sıradan bir hayat yaşarken, dünyanın başka bir yerinde star olmak ve bunu bilmemek; iyi hikâye. rodriquez amca da "sugar man" doğrusu.
  • şaşırtıcı bir hikayeye ve güzel kurguya sahip belgesel.

bu hikaye kurmaca olsaydı amma sallaşmışlar böyle şey olur mu derdim ama hayat işte.

--- spoiler ---

rodriguez'in, cape town'da verdiği ilk konserde i wonder şarkısına girişi pek bir etkileyecidir.

--- spoiler ---
  • amerika'da 6 (yazıyla altı) plak, güney afrika'da yarım milyon plak satmış sixto rodríguez'in masal gibi öyküsünün işlendiği film.

''american zero, south african hero''
  • ortalarına doğru acaba bir mockumentary izliyorum da ben olayı fazla mı gerçekçi buldum deyip internette hızlı bir rodriguez araştırmasında bulunup gönül rahatlığı ve iç huzuruyla kaldığım yerden izlemeye devam ettiğim hakiki belgesel film.
  • heey,her şey yazılmış film hakkında ama...
    inanılmaz bir hikayeye tanıklık ettiğim için öyle mutluyum ki,geç kalmışım izlemekte.
    bir belgesel bu kadar mı güzel olur,bu kadar mı duygusal,bu kadar mı şaşırtıcı?!
    iyi ki var bu güzel insanlar hikayeleri,müzikleri,merakları ile iyi ki varlar!
    hepsi birer ''dreamer'' ve ilham veriyorlar birilerine-kalabalıklara-müzikleri ile devrimlere!
    rodriguez'in sesi olağanüstü güzel,şarkıları ile insanın ruhunu besliyor,mucizelere inandırıyor hikayesi ile.
  • modern zaman güzellemesi. tavanda yanan ampüle çarpan telaşlı sinekler gibi; para, kariyer ve güç hırsı ile koşuşturan insanın kavramakta güçlük çekebileceği bir hikaye. koşturma demiyorum hobi olarak yine koştur da insanlığını yitirme. güzel insan ol. her yanı sarmış sineklere inat değil. salt insan olmanın çarpık güzelliğinin farkında olarak yaşa.
  • adı sanı duyulmamış filmleri konu içine çekmese bile eleştirel amaçla izleyebilen benim bile 2 defa denememe rağmen sonunu getiremediğim film-belgeseldir.

çok ağır ilerleyen, birazdan sizi heyecanlandıracak şeyler olacak diye beklediğiniz ama olmayan bir yapım.
hesabın var mı? giriş yap